. İyirmialtılar (1966)

Səhifələr

Janrlar

İllər

Şəxslər

İyirmialtılar (1966)

Kateqoriya: Səhifələr Əlavə edilən tarix: 05-02-2022 Baxış sayı: 301

 

İyirmialtılar (1966)

 

 

Video

 

Məzmun Heyət Rollarda Səsləndirənlər Musiqilər

İl:1966
Janr:tarixi,dram
Ölkə:Azərbaycan,Rusiya
Növ: tammetrajlı bədii film
Xronometraj: 103,5 dəq.
İstehsalçı şirkət: "Azərbaycanfilm"
                           "Mosfilm" (Altıncı yaradıcılıq birliyi)

 

 

Video

 

 

Məzmun

 

Film 1918-ci ildə Bakıda baş verən dramatik hadisələrdən, Bakı kommunasının süqutundan bəhs edir.

 

1967-ci ildə Tbilisidə Zaqafqaziya və Ukrayna respublikalarının I Zona kinofestivalında film Gürcüstan Kinematoqrafçılar İttifaqının diplom və prizinə layiq görülmüşdür. 1968-ci ildə Leninqradda III Ümumittifaq kinofestivalında kinolent ən yaxşı tarixi-inqilabi filmə görə II Mükafat almışdır.

 

 

 

Heyət

 

titrlərdəki sıraya görə

Ssenarinin müəllifi: İsa Hüseynov

 

Ssenarinin müəllifi: Əjdər İbrahimov

 

 

Ssenarinin müəllifi: Mark Maksimov

 

 

Quruluşçu rejissor: Əjdər İbrahimov

 

 

Rejissor: Nikita Orlov (N. Orlov kimi)

 

 

Baş operator: Konstantin Petriçenko

 

Baş rəssam: Yevgeni Svidetelev

Bəstəkar: Arif Məlikov (A. Məlikov kimi)

Səs operatoru: Olqa Burkova (O. Burkova kimi)

Mahnıların mətni: Əli Məsum (Ə. Məsum kimi)

Mahnıların mətni: Onegin Hacıqasımov (O. Hacıqasımov kimi)

Dirijor: Qaziz Duqaşev (Q. Duqaşev kimi)

Geyim rəssamı: N. Vişnya

Qrim edən: N. Tixomirova

Montaj edən: R. Dimitrato

Rejissor assistenti: Q. Amanov

Rejissor assistenti: S. Buşkova

Rejissor assistenti: Muxamed Soyunxanov (M. Soyunxanov kimi)

Operator: Sergey Şemaxov (S. Şemaxov kimi)

Operator assistenti: Boris Koçerov (B. Koçerov kimi)

Operator assistenti: D. Smidoviç

Quraşdırılmış şəkillərin operatoru: S. Xijnyak
Quraşdırılmış şəkillərin rəssamı: Vadim Kislıx (V. Kislıx kimi)

Quraşdırılmış şəkillərin rəssamı: R. Artyomova

Redaktor: Vladimir Kreps (V. Kreps kimi)

Hərbi məsləhətçi: Akim Abbasov (A. Abbasov kimi) (general-mayor)
Filmin direktoru: A. Mironov
Mahnı ifa edən: Gülağa Məmmədov ("Ürəyim çırpınır") (titrlərdə yoxdur)
Mahnı ifa edən: Şövkət Ələkbərova ("Şərab gətir, saqi") (titrlərdə yoxdur)
Mahnı ifa edən: Mirzə Babayev ("Hamı deyir") (titrlərdə yoxdur)
Kadrarxası mətn: Müxlis Cənizadə (titrlərdə yoxdur)

 

 

Rollarda

 

titrlərdəki sıraya görə

Ruslan Axmetov (R. Əhmədov kimi)

 

Əşrəf

Rza Əfqanlı (R. Əfqanlı kimi)

 

Süleyman

 

səsləndirən: Bahadur Əliyev

Ашот Нерсесян

Aşot Nersesyan (N. Nersesyan kimi)

 

Suren

 

​səsləndirən: Məmmədsadıq Nuriyev

Pyotr Lyubeşkin (P. Lyubeşkin kimi)

 

Pavel

İsmayıl Osmanlı (İ. Osmanlı kimi)

 

Şahbazov

Adil İsgəndərov (A. İsgəndərov kimi)

 

Xaçaturov

 

​səsləndirən: Məmmədrza Şeyxzamanov

Николай Волков (старший)

Nikolay Volkov (N. Volkov kimi)

 

General Denstervil

 

​səsləndirən: Ağasadıq Gəraybəyli

Nikolay Kryukov (N. Kryukov kimi)

 

ingilis konsulu

 

​səsləndirən: Sadıq Hüseynov

Ефим Копелян

Yefim Kopelyan (Y. Kopelyan kimi)

 

General Biçeraxov

 

​səsləndirən: Yusif Vəliyev

Nikolay Brillinq (N. Brilinq kimi)

 

Kapitan Cons

Nataliya Klimova (N. Klimova kimi)

 

Ceyn

Nikolay Mixaylov (N. Mixaylov kimi)

 

Soçkovski

 

​səsləndirən: Kamil Qubuşov

Frunzik Mkrtçyan (F. Mkrtıçyan kimi)

 

mauzerçi erməni

Müxlis Cənizadə (M. Cənizadə kimi)

 

qoçu

Vladimir Kandelaki (V. Kandelaki kimi)

 

Alaniya

 

​səsləndirən: Əfrasiyab Məmmədov

Голубой огонёк-1962 (1962)

Artavazd Paşayan (A. Paşayan kimi)

 

zabit

Пётр Соболевский

Pyotr Sobolevski (P. Sobolevski kimi)

 

"skelet adam"

Q. İvanov

Борис Бибиков

Boris Bibikov (B. Bibikov kimi)

 

rus generalı

 

​səsləndirən: Ağahüseyn Cavadov

Барасби Мулаев

Barasbi Mulayev (B. Mulayev kimi)

 

Şahbazovun bacısı oğlu

Vladimir Anisko (V. Anisko kimi)

 

Semyonov

 

​səsləndirən: Rafiq Əzimov

Назик Ибрагимов

Nazik İbrahimov

 

Şaumyanın oğlu

Alik Hüseynov

 

Şaumyanın oğlu

Fateh Fətullayev (F. Fətullayev kimi)

 

yerli sakin

Fateh Fətullayev (F. Fətullayev kimi)

 

həkim

Куллук Ходжаев

Kulluk Xocayev (K. Xocayev kimi)

 

Muradov

Q. Həsənov

Nikolay Barmin (N. Barmin kimi)

 

Funtikov

 

​səsləndirən: Həsən Məmmədov

Dadaş Kazımov (D. Kazımov kimi)

 

əzadar

Dadaş Kazımov (D. Kazımov kimi)

 

Mustafa

Dadaş Kazımov (D. Kazımov kimi)

 

daşnak

Dadaş Kazımov (D. Kazımov kimi)

 

yükdaşıyan

Bahadur Əliyev (B. Əliyev kimi)

 

Əzizbəyovun köməkçisi

A. Babayev

Osman Həqqi (O. Həqqi kimi)

 

türk zabit

Artık Callıyev (A. Callıyev kimi)

 

türkmən zabiti

Mirzə Babayev (M. Babayev kimi)

 

türk zabit

Y. Əliyev

Semyon Bardin (S. Bardin kimi)
Барасби Мулаев

Əhməd Əhmədov (A. Əhmədov kimi)

 

Qoçu Əhməd

Георгий Рыбаков

Georgi Rıbakov (A. Rıbakov kimi)

 

ingilis zabiti

Григорий Михайлов

Qriqori Mixaylov (Q. Mixaylov kimi)

 

Nikolayev

K. Kelcayev

Məmməd Sadıqov (M. Sadıqov kimi)

 

qoçu

M. Mədətov

 

məsciddəki əzadar

Tamara Kokova (T. Kokova kimi)

 

Varvara

Nina Qolovina (N. Qolovina kimi)

 

Fioletovun arvadı

Qulu Əsgərov (Q. Əsgərov kimi)

 

yaralı matros

Fazil Salayev (F. Salayev kimi)

 

hindli

L. Qalustov

Vladimir Samoylov (V. Samoylov kimi)

 

Şaumyan

 

​səsləndirən: Əli Zeynalov

Məlik Dadaşov (M. Dadaşov kimi)

 

Əzizbəyov

Tengiz Arçvadze (T. Arçvadze kimi)

 

Caparidze

 

​səsləndirən: Həsənağa Turabov

Gennadi Boytsov (Q. Boytsov kimi)

 

Fioletov

 

​səsləndirən: Həsən Əbluc

Semyon Sokolovski (S. Sokolovski kimi)

 

Petrov

 

​səsləndirən: Süleyman Ələsgərov

Quj Manukyan (Q. Manukyan kimi)

 

Korqanov

 

​səsləndirən: Şahmar Ələkbərov

Валериан Виноградов

Valerian Vinoqradov (V. Vinoqradov kimi)

 

Poluxin

Йонас Юрашас

Yonas Yuraşas (İ. Yuraşas kimi)

 

Berq

Nikita Jalnin (N. Jalnin kimi)

 

Solntsev

 

​səsləndirən: Hamlet Xanızadə

Eldəniz Zeynalov (E. Zeynalov kimi)

 

Vəzirov

İvan Kosıx (İ. Kosıx kimi)

 

Zevin

Eduard İzotov (E. İzotov kimi)

 

Malıgin

Владимир Пицек

Vladimir Pitsek (V. Pitsek kimi)

 

Basin

Лоренц Арушанян

Lorents Aruşanyan (L. Aruşanyan kimi)

 

Osepyan

Yuri Martınov (Y. Martınov kimi)

 

Qabışev

Джаббар Алиев

Ç. Əliyev

 

Əmirov

Leonid Yevtifyev (L. Yeftifyev kimi)

 

Solomon Boqdanov

Vladimir Ferapontov (V. Ferapontov kimi)

 

Anatoli Boqdanov

Xaçik Nazaretyan (X. Nazaretyan kimi)

 

Boryan

Ayrat Arslanov (A. Arslanov kimi)

 

Metaksa

Бурьян (1966)

Viktor Murqanov (V. Murqanov kimi)

 

Mişne

Quj Manukyan (Q. Manukyan kimi)

 

Avakyan

S. Dadaşov

 

Nikolaişvili

Nerses Setxanyan (N. Setxanyan kimi)

 

Əmiryan

V. Vışkovski

 

Kostandyan

Vrej Akopyan (V. Akopyan kimi)

 

Koqanov

Əli Xəlilov (titrlərdə yoxdur)

 

bəy (epizod)

Əjdər İbrahimov (titrlərdə yoxdur)

 

Əhməd (epizod)

Əjdər İbrahimov (titrlərdə yoxdur)

 

türk zabiti (epizod)

Ələkbər Hüseynzadə (titrlərdə yoxdur)

 

qayınata (epizod)

Əfrasiyab Məmmədov (titrlərdə yoxdur)

 

qoçu (epizod)

Nikolay Sibeykin (titrlərdə yoxdur)

 

iclas iştirakçısı (epizod)

Аман Одаев

Aman Odayev (titrlərdə yoxdur)

 

türkmən zabiti (epizod)

Пётр Репнин

Pyotr Repnin (titrlərdə yoxdur)

 

iclas iştirakçısı (epizod)

Qulnara Qvardeyeva (titrlərdə yoxdur)

 

rəqqasə (epizod)

Yusif Yulduz (titrlərdə yoxdur)

 

Çopur (epizod)

Məcid Abdullayev (titrlərdə yoxdur)

 

qoçu (epizod)

İsmayıl İsayev (titrlərdə yoxdur)

 

əzadar (epizod)

Mustafa Süleymanov (titrlərdə yoxdur)

 

Şahbazovun işçisi (epizod)

İbrahim Azəri (titrlərdə yoxdur)

 

yerli sakin (epizod)

Hacıməmməd Qafqazlı (titrlərdə yoxdur)

 

bəy (epizod)

Bikəxanım Rzazadə (titrlərdə yoxdur)

 

çadralı qadın (epizod)

Nadejda Çeredniçenko (titrlərdə yoxdur)

 

(epizod)

Georgi Şapovalov (titrlərdə yoxdur)

 

(epizod)

 

 

Səsləndirənlər (titrlərdə yoxdur)

Bahadur Əliyev

 

Süleyman (Rza Əfqanlı)

Ашот Нерсесян

Məmmədsadıq Nuriyev

 

Suren (Aşot Nersesyan)

Məmmədrza Şeyxzamanov

 

Xaçaturov (Adil İsgəndərov)

Николай Волков (старший)

Ağasadıq Gəraybəyli

 

General Denstervil (Nikolay Volkov)

Sadıq Hüseynov

 

ingilis konsulu (Nikolay Kryukov)

Ефим Копелян

Yusif Vəliyev

 

General Biçeraxov (Yefim Kopelyan)

Kamil Qubuşov

 

Soçkovski (Nikolay Mixaylov)

Əfrasiyab Məmmədov

 

Alaniya (Vladimir Kandelaki)

Борис Бибиков

Ağahüseyn Cavadov

 

rus generalı (Boris Bibikov)

Rafiq Əzimov

 

Semyonov (Vladimir Anisko)

Həsən Məmmədov

 

Funtikov (Nikolay Barmin)

Əli Zeynalov

 

Şaumyan (Vladimir Samoylov)

Həsənağa Turabov

 

Caparidze (Tengiz Arçvadze)

Həsən Əbluc

 

Fioletov (Gennadi Boytsov)

Süleyman Ələsgərov

 

Petrov (Semyon Sokolovski)

Şahmar Ələkbərov

 

Korqanov (Quj Manukyan)

Hamlet Xanızadə

 

Solntsev (Nikita Jalnin)

Əzizağa Qasımov

 

Kun

Elxan Ağahüseynoğlu

 

matros

Abbas Rzayev

 

qoca erməni

Məmməd Sadıqov

 

ruhani

Dadaş Kazımov

 

tacir

 

 

Musiqilər