. Əmək və qızılgül (1962)

Səhifələr

Janrlar

İllər

Şəxslər

Əmək və qızılgül (1962)

Kateqoriya: Səhifələr Əlavə edilən tarix: 04-12-2021 Baxış sayı: 368

 

Əmək və qızılgül (1962)

 

 

Video

 

Məzmun Heyət Rollarda Səsləndirənlər Musiqilər

İl: 1962
Janr: drambioqrafiya
Ölkə: Azərbaycan
Növ: tammetrajlı bədii film
Xronometraj: 87 dəq.
İstehsalçı şirkət: "Azərbaycanfilm" kinostudiyası

 

 

Video

 

 

Məzmun

 

Film SSRİ xalq artisti, görkəmli rəqqas Mahmud Esambayevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuşdur. İncəsənət aləmində onu "rəqs şairi" adlandırırdılar. Məşhur rəqqas balet ustası olana qədər çətin bir həyat yolu keçmişdir. Filmdə rəqqasın yaradıcılığından söhbət getməklə yanaşı, çeçen-inquş xalqının həyatı da öz əksini tapmışdır.

 

 

 

Heyət

 

titrlərdəki sıraya görə

Ssenarinin müəllifi: İdris Bazorkin (İ. Bazorkin kimi)

Quruluşçu rejissor: Tofiq Tağızadə

Baş operator: Rasim Ocaqov (R. Ocaqov kimi)

Quruluşçu rəssam: Kamil Nəcəfzadə (K. Nəcəfzadə kimi)

Bəstəkar: Rauf Hacıyev (R. Hacıyev kimi)

Səs operatoru: Əziz Şeyxov (Ə. Şeyxov kimi)

Rejissor: Yusif Bağırov (Y. Bağırov kimi)

Geyim rəssamı: Cəbrayıl Əzimov (C. Əzimov kimi)

Montaj edən: Yevgeniya Abdirkina (Y. Abdirkina kimi)

İkinci operator: Əlihüseyn Hüseynov (A. Hüseynov kimi)

Qrim rəssamı: V. Qrajdankin

Redaktor: Ədhəm Qulubəyov (Ə. Qulubəyov kimi)

Quraşdırılmış şəkillərin operatoru: Sergey Klyuçevski (S. Klyuçevski kimi)

Quraşdırılmış şəkillərin rəssamı: Mirzə Rəfiyev (M. Rəfiyev kimi)

Baş baletmeyster: Rostislav Zaxarov (R. Zaxarov kimi)

Baletmeyster: Leonid Yakobson (L. Yakobson kimi)

Baletmeyster: Eleonora Qrikurova (L. Qrikurova kimi)

Baletmeyster: İrakli Baqrationi (C. Baqrationi kimi)

Baletmeyster: Qəmər Almaszadə (Q. Almaszadə kimi)

Baletmeyster: Qulbat Davitaşvili (Q. Davidaşvili kimi)

Baletmeyster: Robert Gerbek (R. Qerbek kimi)

Rejissor assistenti: Ramiz Əliyev (R. Əliyev kimi)

Rejissor assistenti: Lida Berladir (L. Berladir kimi)

Rejissor assistenti: Tələt Rəhmanov (T. Rəhmanov kimi)

Operator assistenti: Maqsud Əliyev (M. Əliyev kimi)
Operator assistenti: Veys Həsənov
Rəssam assistenti: T. Məlikzadə
Montaj üzrə assistent: Tahirə Babayeva (T. Babayeva kimi)
Filmin direktoru: Vladimir Dudiyev (A. Dudiyev kimi)
Filmlər istehsal edən idarənin orkestri çalır
Dirijor: Nazim Rzayev (N. Rzayev kimi)
Rejissor köməkçisi: Oqtay Mirqasımov (titrlərdə yoxdur)
Operator assistenti: Valeri Kərimov (titrlərdə yoxdur)
Ssenari müəllifi: Tofiq Tağızadə (titrlərdə yoxdur)
Rəqs quruluşçusu: Əlibaba Abdullayev ("Naz eləmə" rəqsi) (titrlərdə yoxdur)
Musiqi ifa edən: Umar Dimayev (akkordeonda) (titrlərdə yoxdur) 

 

 

Rollarda

 

titrlərdəki sıraya görə

Mahmud Esambayev (Mahmud Esembayev kimi)

 

Mahmud

 

səsləndirən: Əli Zeynalov

Vladimir Txapsayev

 

Əlisultan

 

səsləndirən: Məmmədrza Şeyxzamanov

Leyla Abaşidze

 

Doqmara

 

səsləndirən: Leyla Bədirbəyli

Münəvvər Kələntərli (M. Kələntərli kimi)

 

Sonu

Hökümə Qurbanova (H. Qurbanova kimi)

 

Bikatu

Alvi Deniyev (Ə. Deniyev kimi)

 

Abdulla

 

səsləndirən: Yusif Vəliyev

Konstantin Bartaşeviç (K. Bartaşeviç kimi)

 

Pavlov

 

səsləndirən: Süleyman Ələsgərov

Olqa Jizneva (O. Jizneva kimi)

 

Vera Pavlovna

Adil İsgəndərov (A. İsgəndərov kimi)

 

klub müdiri

 

səsləndirən: Kamil Qubuşov

Aleksandr Alleqrov (A. Alleqrov kimi)

 

baletmeyster

A. Dudetskaya

 

Jenya

Mixail Tumanişvili (M. Tumanişvili kimi)

 

Vadik

İsmayıl Əfəndiyev (İ. Əfəndiyev kimi)

 

həkim

Gündüz Abbasov (G. Abbasov kimi)

 

Müsit

 

səsləndirən: Əfrasiyab Məmmədov

Tələt Rəhmanov (T. Rəhmanov kimi)

 

inzibatçı

 

səsləndirən: Hüseynağa Sadıqov

İbrahim Əliyev

 

Mahmud (uşaq)

Narine Surbşanyan (N. Surbşanyan kimi)

 

Doqmara (uşaq)

Ş. Levaşova

 

Jenya (uşaq)

S. Kirşbaum

 

Vadik (uşaq)

N. Məmmədzadə

 

Müsit (uşaq)

R. Vəlibəyov

 

Şəpi

Ç. Babayev

 

Səfər (uşaq)

Məlik Dadaşov (M. Dadaşov kimi)

 

vağzaldakı adam (epizod)

Adil İsmayılov (A. İsmayılov kimi)

 

vağzaldakı adam (epizod)

Mustafa Mərdanov (M. Mərdanov kimi)

 

poçtalyon (epizod)

 

səsləndirən: Sadıq Hüseynov

Nikolay Barmin (N. Barmin kimi)

 

Nikolay (epizod)

 

səsləndirən: Həsənağa Salayev

Marqarita Şamxoryan (M. Şamkoryan kimi)

 

Alla (epizod)

Vladimir Otradinski (V. Otradinski kimi)

 

müdir (epizod)

 

səsləndirən: Kamil Qubuşov

Sona Hacıyeva (S. Hacıyeva kimi)

 

qarderobçu (epizod)

Süsən Məcidova (S. Məcidova kimi)

 

Sürəyya (epizod)

Ələkbər Hüseynzadə (Ə. Hüseynzadə kimi)

 

Şəpinin atası (epizod)

 

səsləndirən: Məmməd Sadıqov

S. İlyasov

 

(epizod)

Əfrasiyab Məmmədov (titrlərdə yoxdur)

 

yerli tamaşaçı (epizod)

Ramiz Əzizbəyli (titrlərdə yoxdur)

 

qaraçı oğlan (epizod)

Əminə Dilbazi (titrlərdə yoxdur)

 

rəqqasə (epizod)

Cabbar Əliyev (titrlərdə yoxdur)

 

çörəkçi (epizod)

 

səsləndirən: Sadıq Hüseynov

İbrahim Azəri (titrlərdə yoxdur)

 

yerli sakin (epizod)

Bikəxanım Rzazadə (titrlərdə yoxdur)

 

yerli sakin (epizod)

Məmməd Zəki (titrlərdə yoxdur)

 

Səfərin atası (epizod)

Tariyel Qasımov (titrlərdə yoxdur)

 

yerli tamaşaçı (epizod)

Rafiq Əzimov (titrlərdə yoxdur)

 

(epizod)

 

 

Səsləndirənlər (titrlərdə yoxdur)

Əli Zeynalov

 

Mahmud (Mahmud Esambayev)

Məmmədrza Şeyxzamanov

 

Əlisultan (Vladimir Txapsayev)

Leyla Bədirbəyli

 

Doqmara (Leyla Abaşidze)

Yusif Vəliyev

 

Abdulla (Alvi Deniyev)

Süleyman Ələsgərov

 

Pavlov (Konstantin Bartaşeviç)

Kamil Qubuşov

 

klub müdiri (Adil İsgəndərov)

Əfrasiyab Məmmədov

 

Müsit (Gündüz Abbasov)

Hüseynağa Sadıqov

 

inzibatçı (Tələt Rəhmanov)

Sadıq Hüseynov

 

poçtalyon (Mustafa Mərdanov)

Həsənağa Salayev

 

Nikolay (Nikolay Barmin)

Kamil Qubuşov

 

müdir (Vladimir Otradinski)

Məmməd Sadıqov

 

Şəpinin atası (Ələkbər Hüseynzadə)

Sadıq Hüseynov

 

çörəkçi (Cabbar Əliyev)

Həsənağa Turabov

 

milis işçisi

Həsənağa Turabov

 

münsif

Hökümə Qasımova

 

çörəkçi qadın

Bahadur Əliyev

 

qonaq

 

 

Musiqilər